#
BÜLTENİMİZE KAYDOLUN
#

KRYD'nin hazırladığı aylık bültene abone olmak için yukarıdaki kutuya e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

BİZİ TAKİP EDİN

Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Kurumsal Risk Yönetimi

#

9 Aralık Cuma günü, İMKB ve SPK desteği ile gerçekleştirdiğimiz “Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun Kurumsal Risk Yönetimine İlişkin Düzenlemelerinin, Şirketlerdeki Uygulamalar ve Ekonomik İstikrar Üzerindeki Yansımaları” başlıklı seminerimizde birbirinden değerli konuşmacılarımız ile Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarında faaliyet gösteren yöneticilerimiz bir araya gelerek Risk Yönetimi ile ilgili fikir alışverişinde bulunmuştur.

 

Toplantının açılış konuşmalarını SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat AKGİRAY, Adalet Bakanlığı TTK Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ünal TEKİNALP, İMKB Başkanı Hüseyin ERKAN ve KRYD Başkanı Alper UĞURAL yapmıştır.

 

Alper Uğural, istikrarlı büyüme hedefleyen her şirketin risk yönetimine daha fazla önem vermesinin kaçınılmaz olduğunu vurgularken, kurumsallaşmanın, isteğe bağlı bir uygulamadan çıkıp hayatta kalabilmek için gerekli bir prensip haline geldiğini ifade etmiştir.

 

Yeni TTK’da risk yönetimi ile ilgili maddelerin nasıl ve ne amaçla ortaya çıkarıldığını etkili bir şekilde anlatan Ünal Tekinalp, ayrıca Kurumsal Yönetim İlkelerinin yeni TTK ile somut hale getirildiğini vurgulamıştır.

 

Hüseyin Erkan, yeni TTK’nın şirketlere güven getireceğini ve yatırımcı ilgisinin de artacağını söyleyerek, önümüzdeki dönemi şekillendirecek bakış açısının, etkin bir piyasa oluşumu için, piyasayı oluşturan tüm kurum ve kuruluşların risk yönetimi konusuna gereken önemi vermeleri ve yakın işbirliği yapmaları olduğunu dinleyiciler ile paylaşmıştır.

 

Vedat Akgiray, piyasaların ve firma dışındaki olguların firmalara etkilerinin altını çizerek; ‘Bu riski yönetemezsin. Dolayısıyla çok gözün bakıyor olması gerekiyor. Bunun tek yolu da kurumsal yönetim ve şeffaflık’ demiştir. Çok göz ile kastedilenin TTK ve diğer yasalar ile sorumlulukları artan Yönetim Kurulu, Bağımsız Üyeler, Denetim Komitesi, Risk Yönetim Komitesi gibi kavramlar olduğunu ifade etmiştir.

 

Açılış konuşmaları sonrasında ABD’de halka açık bir Fortune 500 şirketi olan International Paper’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Dördüncü, yurtdışında risk yönetiminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vermiş, Türkiye’de yeni TTK yasaları ile kurulacak komitelerin etkin bir şekilde uygulanmasının zaman alacağı fikrini paylaşmıştır.

 

Kurumsal Risk Yönetimi Uygulamaları, Faydaları ve Zorlukları ile ilgili KRYD Yönetim Kurulu Üyelerinden Alper Uğural, Ferhan Güzey, Cumhur Bilgili ve KRYD Danışma Kurulu Üyesi Tamer Saka soru/cevap şeklinde bir oturum düzenlemiştir. Oturumda; uzman bir risk komitesinin ana görevleri ve ana faydaları, kurumsal risk yönetiminin uygulama zorlukları ve geleceği gibi konularda samimi bir bilgi alışverişi sağlanmıştır.

Seminere katılan, Türkiye’nin saygın ekonomistleri Deniz Gökçe veTaner Berksoy ise geçmiş deneyimlerinden yola çıkarak, bölgesel ve global makroekonomik dalgalanmalar karşısında bankalar için finansal risk yönetimi uygulamalarının önemine değinmiş, reel sektördeki diğer tüzel kuruluşlar için bunun kurumsal yansımalarının da bir o kadar faydalı ve gerekli olduğunu vurgulamışlardır.

 

Konferansa katılan değerli konuşmacılarımıza, misafirlerimize ve emeği geçen ekibimize teşekkürlerimizi iletir, bundan sonraki konferanslarımızın aynı şekilde faydalı geçmesini dileriz.

KRYD Basın açıklaması için tıklayınız.

Tarih: 09-12-2011 - 09-12-2011
Saat: 09:00 - 14:00

Kontakt:
Adres:

İMKB Konferans Salonu

İstinyeAşağıdaki hatalar meydana geldi. Kapat